TONY BUZAN İLE ZİHİN HARİTALARININ GÜCÜ

 

Tony Buzan öğrencilik hayatı boyunca bir türlü yanıt bulamadığı birçok soru karşısında kafasının karışıklığından bahsederken şaşkınlığını dile getirir. Tüm bunları yaşarken aynı zamanda öğretmenlerinin; zekasından, yoğunlaşma yeteneğinden, enerjiden yoksun olduğunu dile getiren yorumlarının onun öğrenme hevesini nasıl kırdığını paylaşır. Sorduğu sorular ve öğretmenlerinin hakkındaki düşüncelerinden sonra zamanla sorularını üçe indirir.

 1. Kimin zeki olduğuna kim karar veriyor?
 2. Zekanın ne olduğunu tanımlayan yetkili kimdir?
 3. IQ yükseltilebilir mi?

Bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışmak Tony Buzan için yaşam uğraşı olmuş ve ömrünün otuz yılını beyin ve zeka süreçleri üzerinde araştırma yaparak, “Zihin Haritaları” kavramını icat etmeye uğraşarak harcamasına yol açmıştı.

Şimdi, doğuştan sahip olduğunuz zekaların yeniden keşfinin tadını çıkarmaya başlayarak Zihin Haritalarını keşfedin.

ZİHİN HARİTASI NEDİR?

Beyni anlamak, 21. Yüzyılda her şeyden daha önemlidir. Artık hayat kalitemiz yükseldi. Daha uzun ve sağlıklı yaşamak imkansız değil bununla birlikte beynimizi sağlıklı tutamazsak uzun ve sağlıklı yaşayamayacağımız gerçeğini göz ardı ediyoruz. Sağlıklı beyin, potansiyele ulaşmak için aktif tutulan, belleğin kullanıldığı, etkili ve yaratıcı düşünmenin gerçekleştiği beyindir.

Zihin Haritası, Yayılan Düşünme’nin garfik gösterimidir. Yayılan Düşünme , beynin düşündüğü ve fikir ürettiği bir süreçtir. Yayılan Düşünme2nin bir gösterim şekli olan Zihin Haritası, içeride neler olduğunu yansıtan bir aynadır. Aslında zihin Haritası, Yayılan Düşünme’ye benzer ve onu tekrar eder, beynin doğal işlevlerini arttırarak daha güçlü kılar.

Zihin Haritası özellikle hafıza, yaratıcılık, öğrenme ve her türlü beyin işlevine uygun, görsel, grafik bir bütüncül düşünme aracıdır.

 1. Hedef konu, merkeze çizilen resim ile ifade edilir. Örneğin bir kitap planını haritalamayı düşünüyorsanız, kitabın resmini haritanızın merkezine koymalısınız.
 2. Merkezdeki resimden etrafa dallar yayılır. Öncelikle ana temalar dallandırılır, alt konular da bu dallardan yayılır.
 3. Her bir dalda, anahtar kelime veya resim kullanılır.

Zihin Haritanızı yaparken yaratıcılığınızı kullanarak, onu resimlerle, renklerle zenginleştirebilir, üç boyutlu bir hale getirebilirsiniz. Alt dalları kodlayabilir, onu size ait, özgün bir hale getirmek için her türlü şifrelemeyi kullanabilirisiniz. Zihin Haritanızı görsel olarak zengin bir hale getirdiğinizde, etkisini arttırmış olursunuz çünkü beynimiz renkelere ve resimlere daha iyi tepki verir. Zihin Haritanızı yaparken ne kadar yaratıcı olursanız ondan aldığınız verim o kadar artar.

Zihin Haritasının etkisi onun dinamik yapısına bağlıdır. Bir Zihin Haritası, merkezden yayılan dallarla, resimlerle, kelimelerle ve renklerle doğal bir yapı görünümündedir. Aynı zamanda beyin hücrelerimizin bağlantıları ve sinapslar da Zihin Haritaları’na benzemektedir.

Zihin Haritası, zamana dayalı değil çağrışıma dayalı; her yöne ulaşır ve düşünceyi tüm açılardan yakalar.

Beyninizi kullanma ihtiyacı duyduğunuzda, düşünme kapasitenizi ve hafızanızın gücünü arttırmak için Zihin Harita’sını kullanabilirsiniz.

Fikir oluşturma, bilgileri kaydetme ve işleme, bir proje yürütme en çok başvurulan zihinsel faaliyetlerdir. Zihin Haritası bu ve bunun gibi zihinsel güç gerektiren her türlü faaliyete uygundur.

 

ZİHİN HARİTALARI BAŞARILI ÖĞRENCİNİN GİZLİ FORMÜLÜDÜR.

Zihin Haritaları ile çok uzun ders notları tek bir sayfaya not alınır.
Zihin Haritaları ile çalışmada, sağ lob aktif rol oynadığından bilgiler uzun süre hafızada kalır.

Zihin Haritaları ile ders çalışmak çok daha rahat hatırlamanızı sağlar. Akılda tutmak istediğiniz bilgiyi kolayca hatırlarsınız.

Yaptığınız çalışmanın bütününü tek bir sayfada göreceğiniz için yeni fikirlere daha açık olursunuz bu da yaratıcılığınıza yaratıcılık katar.

Daha hızlı hatırlayacağınız için zaman kazanmış olursunuz. Daha düzenli çalışmanızı sağladığı için başarınız yükselir.

 

 

Tony Buzan Lisanslı Eğitmen olarak Zihin Haritaları Eğitimini ve Zihin Haritaları yardımıyla Hızlı Okuma Eğitimlerini veriyorum.

ZİHİN HARİTALARI EĞİTİM PROGRAMI İÇERİĞİ

 • Beyin nasıl çalışır?
 • Nasıl düşünüyoruz?
 • Kelimelerin nasıl kullanıyoruz?
 • Resimler ve kelimeler arasındaki ilişki ve önemi
 • Hafıza Teknikleri
 • Yaratıcı Düşünce nedir?
 • Zihin Haritası Tekniği
 • Uygulamalar
 • Zihin Haritası programı ve kullanımı

EĞİTİMLER BİREYSEL VE GRUP OLARAK ATÖLYE ÇALIŞMASI ŞEKLİNDE PLANLANIR.

AMAÇ, ÖĞRENİLMESİ GEREKEN BİR KONUNUN KOLAY, HIZLI, TAM OLARAK ÖĞRENİLMESİ VE UZUN SÜRE HAFIZADA KALMASINI GERÇEKLEŞTİRMEKTİR.

HIZLI OKUMA, ZİHİN HARİTALARI İYİCE KAVRANDIKTAN SONRA UYGULANIR.

BİREYSEL ÇALIŞMALAR

HAFTADA 1 GÜN DÖRT HAFTA

GRUP İÇİN ATÖLYE ÇALIŞMASI

BİR TAM GÜN OLARAK PLANLANIR. İSTEYEN ÖĞRENCİLERLE BİREYSEL ÇALIŞMALAR PLANLANARAK DEVAM EDER.

 

Nazlı AKYILDIZ

0 505 4009436

Author

Write A Comment